Notikumu kalendārs

    Aprīlis    

Lietuviešu rakstnieku grāmatas Riebiņu vidusskolas bibliotēkai

15.12.2020, 10:50

 

Beidzoties sarežģītajam, ar pandēmijas zīmi apzīmētajam gadam, var papriecāties, ka Latvijas un Lietuvas kaimiņu būšanu un gribu iepazīt viens otru nevar apdraudēt nekādi ierobežojumi. Šķērsot robežas un pacelties pāri ikdienišķām rūpēm lieliski palīdz grāmatu lasīšana – to šogad pierādīja Riebiņu vidusskola, kuru drīz sasniegs lietuviešu bērnu un jaunatnes rakstnieku  grāmatu dāvinājums – tā šogad tiek pagodinātas skolas, kuras 2020. gadā piedalījās starptautiskajā Lietuvas un Latvijas skolu bibliotēku projektā „Baltu literatūras nedēļa”.

 

Pateicoties projekta sponsoru atbalstam, 15 Latvijas skolu bibliotēku krājumus bagātinās grafiskais Jurgas Viles un Linas Itagaki stāsts „Sibīrijas haiku” (2020). Skolas, kurās piedalījās sākumskolu bērni, vēl saņēms rakstnieka Marjus Marcinkeviča pasaku „Svizis” (2019, māksl. Lina Dudaite), bet skolas, kuru aktivitātēs iesaistījās vecāko klašu skolēni – saņems jaunas lietuviešu rakstnieces Kotrīnas Zīles romānu pusaudžiem „Samainītais” (2020). Šīs grāmatas Lietuvā ir pelnījušas dažādas balvas, bet „Svizis” un „Sibīrijas haiku” šogad tika iekļautas arī Latvijas Bērnu, jauniešu, vecāku žūrijā.

 

Projekts „Baltu literatūras nedēļa” bija ieplānots 2020. gada marta beigās, taču Covid-19 pandēmijas izraisītu draudu dēļ tika pārcelts uz rudeni. Projekta ideja 2017. gadā radās Lietuvas skolu bibliotekāriem no Jonavas rajona. Tā mērķis – stiprināt skolēnu motivāciju lasīt, iepazīstot radniecīgu tautu – lietuviešu un latviešu – literatūru, valodu, tradicionālo kultūru un vēsturi. Projekts jau pirmajā gadā guva lielu atzinību – katru gadu tā dalībnieku skaits pieaug un katru reizi pārsteidz ar bibliotekāru un pedagogu radošām idejām, skolēnu talantiem un ieinteresētību.

 

Šogad projektā piedalījās 49 mācību iestādes. Latvijā par lietuviešu literatūru interesējās Daugavpilī, Riebiņos, Viesītē, Misā, Jelgavā, Kalētos, Saldū, kā arī Rīgā, Jūrmalā, Jaunogrē, Aizkrauklē, Salacgrīvā, Garkalnes un Iecavas novadu skolās. Projekta pasākumos skanēja kaimiņtautas valoda, dziesmas, tika lasīta un prezentēta pazīstamu rakstnieku daiļrade, organizētas radošās darbnīcas, filmu skates, rīkotas zīmējumu, grāmatu izstādes, viktorīnas. Lietuvā Jonavas rajona skolas pārsteidza ar latviešu literatūras lasīšanas maratonu, kurā piedalījās 11 skolas un gandrīz 1000 skolēnu un skolotāju. Projekta laikā gan Lietuvas, gan Latvijas skolās tika stāstīti ceļojumu iespaidi, skol­ēni interesējās par kaimiņtautas pārstāvjiem savā skolā vai pilsētā, pētīja ģeogrāfiju, kulināriju, tūrisma objektus, bet ar saviem darbiem un atradumiem dalījās projekta Facebook grupā.

Riebiņu vidusskolas bibliotekrāres Annas Meluškānes vadībā tika organizēts pasākums „Lietuviešu mākslinieki un Riebiņi“, kurā savijās gan mūzika un vēsture, gan māksla un valodas. Nodarbībās tika salīdzinātas lietuviešu un latviešu valodas, tika runāts par lietuviešu mākslinieka Mikaloja Konstatīna Čurļoņa daiļradi, dalījās ar saviem iespaidiem no braucieniem uz Lietuvu.

 

Baltu literatūras nedēļa visiem dalībniekiem sagādāja labas emocijas, iespaidus un atklājumus, tāpēc projekta organizatori cer, ka projekts veiksmīgi turpināsies arī turpmāk, iesaistot ne tikai jaunas skolas, bet arī rakstniekus un tulkotājus, kā arī jaunus partnerus un atbalstītājus. 2021. gadā projekta dalībniekiem no Latvijas vērtīgas lietuviešu autoru grāmatas jau gatavojas dāvināt Lietuvas Republikas vēstniecība.

 

Projekta iniciatori: Jonavas rajona Žeimju skola-daudzfunkciju centrs.

 

Projekta partneri: Vītauta Dižā universitāte, Latvijas Republikas vēstniecība Lietuvā, Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijā, Jonavas rajona pašvaldība, Latvijas Nacionālais kino centrs, Lietuvas Kino centrs.

 

Projekta sponsori: „Lonas”, „Fejas nams”, „Kafijas Draugs”, „RT TAX”.

 

Projekta Facebook grupa„Baltų literatūros savaitė/Baltu literatūras nedēļa”.

 

Projekta organizatoru informācija

 

_______________________________________________________________________________

Adreses interneta saišu izveidei – interneta tīmeklī:

Projekta „Baltų literatūros savaitė/Baltu literatūras nedēļa“ Facebook grupa: https://www.facebook.com/groups/276831082747361/

Vītauta Dižā universitāte: https://www.vdu.lt/lt/

Latvijas Republikas vēstniecība Lietuvā: https://www.mfa.gov.lv/vilnius/aktualitates

Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijā: https://lv.mfa.lt/

Jonavas rajona pašvaldība: https://www.jonava.lt/pradzia

Latvijas Nacionālais kino centrs: http://nkc.gov.lv/

Lietuvas Kino centrs: http://www.lkc.lt/

„Lonas”: https://www.lonas.lv/

„Fejas nams”: https://www.fejasnams.lv/

„Kafijas Draugs”: https://www.kafijasdraugs.lv/

„RT TAX”: https://rttax.com/lv/

 

Adreses interneta saišu izveidei Feisbukā:

Projekta „Baltų literatūros savaitė/Baltu literatūras nedēļa“ Facebook grupa: https://www.facebook.com/groups/276831082747361/

Vītauta Dižā universitāte: @vytauto.didziojo.universitetas 
Latvijas Republikas vēstniecība Lietuvā: @embassyoflatviatolithuania 
Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijā: @LithuaniaInLatvia 
Jonavas rajona pašvaldība: @jonavosrajonas 
Latvijas Nacionālais kino centrs: @Kinocentrs 
Lietuvas Kino centrs: @LietuvosKinoCentras

„Lonas”: @lonas.lv 

„Fejas nams”: @fejasnams.lv

„Kafijas Draugs”: @Kafijas Draugs

„RT TAX”: @RTTaxLatvia

Dalīties ar galeriju: