Notikumu kalendārs

    Septembris    

Novads

Pašvaldība

Tūrisms

Galerija

Jaunumi

Svecīšu vakari novada kapsētās

22.09.2020

 

10. oktobrī plkst. 14.00 Kapenieku kapsētā.

10. oktobrī plkst. 15.00 Teilānu kapsētā.

10. oktobrī plkst. 16.00 Seiļu kapsētā.

10. oktobrī plkst. 17.00 Salenieku kapsētā.

10. oktobrī plkst. 17.30 Opolos kapsētā.

 

10. oktobrī plkst. 15.00 Antanišku kapsētā

10. oktobrī plkst. 16:00 Silajāņu kapsētā.

 

17. oktobrī plkst. 11.00 Stabulnieku kapsētā

17. oktobrī plkst. 12:00 Trūpīšu kapsētā.

17. oktobrī plkst. 13:00 Saunas-Vulānu kapsētā.

17. oktobrī plkst. 14:00 Krištobu kapsētā.

17. oktobrī plkst. 15:00 Brišku-Balckaru kapsētā.

17. oktobrī plkst. 16:00 Pastaru kapsētā.

 

17. oktobrī plkst. 12:00 Gailīšu kapsētā.

17. oktobrī plkst. 12:30 Eisāgu kapsētā.

17. oktobrī plkst. 13:30 Žogotu kapsētā.

17. oktobrī plkst. 14:20 Ondzuļu kapsētā.

17. oktobrī plkst. 15:00 Kristapeņu kapsētā.

17. oktobrī plkst. 15:45 Rutuļu kapsētā.

17. oktobrī plkst. 16:30 Eikšas kapsētā.

 

24. oktobrī plkst. 13:00 Bukšinu kapsētā.

24. oktobrī plkst. 14:00 Galēnu kapsētā.

24. oktobrī plkst. 15:00 Maltas Trūpu kapsētā.

 

31. oktobrī plkst. 13:00 Petravsku kapsētā.

31. oktobrī plkst. 13:45 Sprindžu kapsētā.

31. oktobrī plkst. 14:30 Sila kapsētā.

31. oktobrī plkst. 15:30 Kokoriešu kapsētā.

31. oktobrī plkst. 15.30 Červoniku kapsētā.

31. oktobrī plkst. 16:15 Baibu kapsētā.

31. oktobrī plkst. 17:00 Riebiņu kapsētā.

Lasīt vairāk...

Starp konkursa “Nacionālā eTwinning balva 2020” finālistiem – Riebiņu vidusskola

22.09.2020

Šī gada 8.septembrī noslēdzās projektu pieteikšana konkursam „Nacionālā eTwinning balva 2020”. eTwinning Nacionālā atbalsta dienesta pārstāvji kopā ar eTwinning vēstnieci Edīti Sarvu izvērtēja 16 konkursam pieteiktos projektus un konkursa finālam izvirzīja 6 labākos projektus, kuri 10.oktobrī savus projektus prezentēs eTwinning konferencē Rīgā.

 

Projekti tika izvērtēti atbilstoši šādiem kritērijiem:

 

1) Skolēnu iesaiste un pedagoģiskie jauninājumi
2) Sasaiste ar mācību procesu
3) Sadarbība starp partnerskolu skolēniem
4) IKT lietojums
5) Rezultāts un ietekme

 

Ar projekta vērtēšanas kritērijiem un konkursa nolikumu var iepazīties šeit.

 

Finālisti (nejaušā secībā):

 

 • Riebiņu vidusskolas projekts “Acquisition of programming skills using the mobile application development environment “MIT App Inventors”” (projekta iesniedzējs Guntis Tjarvja)
 • Krišjāņa Valdemāra Ainažu pamatskolas projekts “Periodicity in our life” (projekta iesniedzēja Ineta Lielkalne)
 • Rīgas Teikas vidusskolas projekts “Deutsch lernen macht Spaß” (projekta iesniedzēja Helēna Briede)
 • J.Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzijas projekts “Born to Read” (projekta iesniedzēja Anna Beļska)
 • Kalnciema vidusskolas projekts “Droši nedrošās spēles” (projekta iesniedzēja Inese Zvaigznone), kas īstenots kopā ar Bauskas Valsts ģimnāziju (projekta iesniedzēja Līga Bajāre)
 • J.Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzijas projekts “Plastic Free Baltic Sea” (projekta iesniedzēja Natālija Karpenko)

 

Pieteikties konkursam varēja projekta īstenotāji (pirmsskolas, vispārējo, interešu un profesionālās izglītības iestādes pedagogi), 2019./2020. mācību gadā īstenojuši projektu eTwinning ietvaros un ieguvuši Nacionālo kvalitātes sertifikātu.

 

10.oktobrī Nacionālajā konferencē Rīgā notiks finālistu prezentācijas klātienē, konkursa rezultātu paziņošana un balvas pasniegšana.

 

Balvas uzvarētājiem un finālistiem

 

No katra finālā pieteiktā projekta vienam projektā iesaistītajam skolotājam (starptautisko projektu kategorija) un 2 projekta dibinātājiem (nacionālo projektu kategorija) tiek piešķirts eTwinning apbalvojums – apmaksāta dalība individuālās profesionālās pilnveides mācībās, par kuru vietu un laiku dalībnieki tiks informēti pēc balvas iegūšanas.

 

„Nacionālā eTwinning balva” ir Latvijas skolu sadarbības projektu konkurss, kurā katru gadu aicinām piedalīties eTwinning projektu īstenotājus. Konkursa mērķis ir identificēt labās prakses piemērus eTwinning projektu īstenošanā Latvijā un apbalvot veiksmīgākos projektu īstenotājus.

Lasīt vairāk...

Uzsākta pieteikšanās 5. kārtas mācībām pieaugušajiem

22.09.2020

 

Otrdien, 22. septembrī, atklāta pieteikšanās piektajai mācību kārtai Eiropas Savienības (ES) fondu pieaugušo izglītības projektā “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”, kuru īsteno Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Šajā kārtā strādājošajiem vecumā no 25 gadiem ir iespēja izvēlēties mācības vairāk nekā 500 izglītības programmās. Pieteikšanās mācībām notiek līdz 22. oktobrim.

 

Piektajā mācību kārtā mācības 11 tautsaimniecības nozarēs piedāvā 57 izglītības iestādes visā Latvijā. “Šajā kārtā mācību piedāvājums tiek paplašināts ar 196 profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības programmām uzņēmējdarbības nozarē. Aicinām arī šajā nozarē strādājošos izmantot iespēju stiprināt savu konkurētspēju, pilnveidojot profesionālo kompetenci”, stāsta VIAA direktore Dita Traidās.

 

Sākot ar piekto pieteikšanās kārtu ir mainījušies līdzfinansējuma nosacījumi un, apgūstot kādu no profesionālās tālākizglītības programmām, kuru noslēgumā var iegūt profesiju, iedzīvotājiem būs jāmaksā tikai 5% līdzmaksājums, jo 95% sedz ES fondi un valsts. Turklāt pēc programmas apgūšanas iedzīvotājs varēs saņemt arī ceļa izdevumu kompensāciju līdz 30 eiro mēnesī, kas iztērēti, dodoties uz prakses vietu un atpakaļ. Pārējo izglītības programmu veidos iedzīvotāju līdzfinansējuma apjoms paliek nemainīgi 10%, ES fondu un valsts – 90%. Maznodrošinātajiem un trūcīgajiem mācības ir bez maksas, savukārt strādājošie ar invaliditāti var pretendēt uz asistenta vai surdotulka izmaksu kompensāciju mācību laikā.

 

Tāpat kā iepriekš pieteikšanās mācībām norit tiešsaistē mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv, izmantojot latvija.lv autentifikāciju un e-pakalpojumu jebkurā diennakts laikā.

 

Mācībām var pieteikties strādājoši un pašnodarbināti iedzīvotāji vecumā no 25 gadiem līdz neierobežotam vecumam, tostarp jaunie vecāki bērna kopšanas atvaļinājumā, saglabājot darba attiecības, un strādājoši pensionāri. Katrs strādājošais projekta laikā var mācīties divas reizes neatkarīgi no pieteikšanās kārtu skaita, taču vienlaicīgi iespējams mācīties tika vienā izglītības programmā. Mācību grupu komplektēšana un mācības tiem, kas pieteiksies piektajā mācību kārtā, sāksies 2020. gada novembrī. Plašāka informācija par uzņemšanas nosacījumiem, mācību un atbalsta iespējām, kā arī visu mācību saraksts ir publicēts projekta tīmekļa vietnē www.macibaspieaugusajiem.lv.

 

Gadījumos, ja strādājošajiem nepieciešams informatīvs atbalsts piemērotāko mācību izvēlei vai nav iespēju pieteikties mācībām tiešsaistē, aicinām vērsties pie pieaugušo izglītības koordinatoriem 81 VIAA sadarbības pašvaldībā. Mācību pieteikumu var noformēt arī klātienē VIAA, iepriekš piesakoties un uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Savukārt 28 Nodarbinātības valsts aģentūras filiālēs var saņemt karjeras konsultāciju.

 

Kopš projekta uzsākšanas 2017. gadā noritējušas jau piecas pieteikšanās kārtas, kurās mācības uzsākuši vairāk nekā 34 000 strādājošo, no kuriem vairāk nekā 23 000 izglītošanos jau pabeiguši. 31% visu mācību dalībnieku ir vecumā no 45 gadiem, savukārt 19% - vecumā virs 50 gadiem. 51% mācību dalībnieku ir rīdzinieki, bet 49% dzīvo ārpus galvaspilsētas. Kopumā projektā līdz 2023. gadam plānots iesaistīt 53 tūkstošus nodarbināto.

 

ES fondu pieaugušo izglītības projektu  “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” īsteno VIAA, lai pilnveidotu nodarbināto personu profesionālo kompetenci un novērstu darbaspēka kvalifikācijas neatbilstību darba tirgus pieprasījumam, kā arī veicinātu gan strādājošo konkurētspēju, gan darba produktivitātes pieaugumu. Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, ieguldot tajā gandrīz 47 miljonus eiro.

 

 

 

Papildu informācija:

 

Alise Bērziņa
VIAA Komunikācijas un programmu publicitātes nodaļas
vecākā informācijas speciāliste
Tālr.: 67785462
e-pasts: alise.berzina@viaa.gov.lv

Lasīt vairāk...

Bezmaksas lekcija

26.09.2020

Konkurss

21.09.2020

 

Ir sākusies darbu iesniegšana konkursam DIZAINA DARBI!


Konkursā 1.-9. klašu skolēni tiek aicināti patstāvīgi vai dizainā ieinteresētu pieaugušo vadībā izmēģināt savus spēkus dizaina projekta izstrādē. Konkursa mērķis ir popularizēt dizaina nozari, vairot bērnu un jauniešu interesi par dizainu. Konkursa uzdevums ir radīt jebkādas formas SPĒLI.

 

Noteikumi paredz spēles izstrādes gaitu dokumentēt, veicot pierakstus, zīmējot, fotografējot un filmējot.

 

Laureāti saņems balvu - jaunam dizaineram noderīgu pieredzi RTU Dizaina fabrikā.

 

Konkurss DIZAINA DARBI notiek otro reizi, to organizē Mākslas izglītības centrs TRĪS KRĀSAS, atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

 

Darbu iesniegšanas termiņš 10. oktobris.


Konkursa DIZAINA DARBI nolikums un darbu iesniegšana vietnē: https://triskrasas.lv/lv/dizaina-konkurss-2020

Lasīt vairāk...

Pacientu līdzmaksājumi par zālēm piecu mēnešu laikā samazinājušies par 5,05 miljoniem eiro

18.09.2020

 

 

Lai novērstu situāciju, kad iedzīvotāji pārmaksā par valsts kompensējamajiem medikamentiem, no šā gada 1. aprīļa tika mainīta valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība – ārsts receptē tagad norāda aktīvo vielu, nevis konkrēta medikamenta nosaukumu, savukārt aptiekas no vienādas iedarbības zālēm izsniedz kompensējamās zāles ar zemāko cenu, kuras ir tikpat kvalitatīvas, efektīvas un drošas. Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta datiem kopš jaunā kārtība stājusies spēkā, pacienti līdzmaksājumos par valsts kompensējamajām zālēm ik mēnesi ietaupa vairāk nekā 1 miljonu eiro, kas kopumā pirmajos piecos mēnešos ļāvis viņiem ietaupīt 5,05 miljonus eiro.

 

Pacientu vidējais papildus veiktais maksājums jeb līdzmaksājums par vienu recepti, iegādājoties dārgākas līdzvērtīgas iedarbības zāles, jūnijā samazinājies par 45%, jūlijā – par 46%, bet augustā – par 48%, proti, augustā tas ir samazinājies no 3,60 eiro uz 1,88 eiro, salīdzinot ar 2019. gada attiecīgo periodu. Pacientu līdzmaksājums par vienu recepti laikā no šī gada 1. aprīļa līdz 1. septembrim vidēji samazinājies par 1,60 eiro.

 

Jaunā sistēma veicinājusi medikamentu cenas samazināšanos

 

Līdz ar brīdi, kad tapa zināms, ka no 1. aprīļa stāsies spēkā jaunā kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība, uz 2020. gada 1. aprīli 250 kompensējamajiem medikamentiem ražotājs ir samazinājis cenu, tai skaitā 50 medikamentiem ar pirms tam jau esošu zemāko cenu. Uz 2020. gada 1. maiju cenas samazinātas vēl 18 medikamentiem, uz 1. jūliju – vēl 75 medikamentiem, bet uz 1. septembri –  vēl 45 medikamentiem.

 

Laikā no 2019. gada 1. februāra līdz 2019. gada 1. jūlijam pirms sistēmas maiņas no kompensējamo zāļu saraksta svītrots 81 medikaments, bet pēc sistēmas maiņas laikā no 2020. gada 1. februāra līdz 2020. gada 1. jūlijam – 99 medikamenti. Savukārt 70 jauni medikamenti ir iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā. Līdz ar to nav apstiprinājušās bažas, ka jaunā kārtība veicinās zāļu svītrošanu no kompensējamo zāļu saraksta. Gluži pretēji, tā veicinājusi zāļu cenu samazinājumu un zemākas cenas zāļu pieejamību.

 

No 2020. gada 1. aprīļa līdz 30. jūnijam saņemti 175 ārstu un farmaceitu un 20 pacientu ziņojumi par zāļu blaknēm. Salīdzinoši 2019. gadā kopumā Zāļu valsts aģentūra saņēma 61 ārstu un farmaceitu un 48 pacientu blakņu ziņojumus. Ziņojumu analīze liecina, ka ziņotās blaknes ir jau norādītas zāļu aprakstā un lietošanas instrukcijā kā galvenokārt mazāk būtiskas blaknes, proti, tās ir jau zināmas un paredzētas. Blakņu ziņošanas aktivitāte Latvijā joprojām ir vērtējama kā zema, salīdzinot ar tādām valstīm kā Francija, Dānija un Nīderlande, kur saņemto blakņu ziņojumu skaits uz 1000 iedzīvotājiem vairākkārt pārsniedz ik gadu Latvijā saņemtos ziņojumus. Zāļu valsts aģentūra un Veselības ministrija aicina iedzīvotājus arī turpmāk par novērotajām blaknēm, ko, iespējams, izraisījušas zāles, ziņot gan ārstam vai farmaceitam, gan Zāļu valsts aģentūrai un atgādina, ka, ja tam ir medicīnisks pamatojums, ārsts joprojām 30% gadījumu var izrakstīt recepti konkrētajam kompensējamajam medikamentam, norādot zāļu komerciālo nosaukumu.

 

Statistikas dati arī liecina, ka šī gada aprīlī, maijā un jūnijā ārstniecības personas izrakstīto kompensējamo zāļu receptēs ir lietojušas aktīvās vielas jeb starptautisko nepatentēto nosaukumu gandrīz 90% gadījumu. Salīdzinājumam - 2020. gada martā, kad jaunā kārtība vēl nebija stājusies spēkā, izrakstot zāles kompensācijas kārtības ietvaros, tikai 16% gadījumu tika lietots aktīvās vielas nosaukums.

 

Veselības ministrija izsaka pateicību gan ārstiem, gan farmaceitiem, kas paralēli Veselības ministrijas, Zāļu valsts aģentūras, Nacionālā veselības dienesta un Veselības inspekcijas īstenotajai skaidrojošajai kampaņai par valsts kompensējamo medikamentu jauno izrakstīšanas kārtību iedzīvotājiem skaidro pārmaiņas, ko šī kārtība paredz. Vienlaikus Veselības ministrija aicina visus ārstus turpināt informēt iedzīvotājus par jauno kārtību, tai skaitā arī attālināti izrakstot kompensējamo zāļu receptes. Ārsti visefektīvāk var gan sniegt nepieciešamo informāciju, gan atspēkot dažādus iedzīvotāju vidū iesakņojušos mītus, piemēram, ka dārgāki medikamenti ārstē labāk un ir iedarbīgāki, jo zāļu jomā augstāka cena nenozīmē labāku kvalitāti. Kā liecina šā gada augustā veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja, sev nepieciešamo informāciju par valsts kompensētajiem medikamentiem pacienti primāri vēlas saņemt no sava ārsta (57%) vai farmaceita (51%) un tikai pēc tam no valsts iestāžu tīmekļvietnēm (40%) vai medijiem.

 

Latvijas ģimenes ārsti, slimnīcas un aptiekas ir nodrošināti ar nepieciešamajiem ārstiem, farmaceitiem un pacientiem paredzētajiem informatīvajiem materiāliem gan elektroniskā, gan arī drukātā formātā. Kopumā līdz šim ir izplatīts viens miljons informatīvo materiālu 1286 ģimenes ārstu praksēm, 37 Latvijas slimnīcām, 7 aptieku tīkliem visā Latvijā un profesionālajām organizācijām un asociācijām.

 

Kā jau Veselības ministrija minējusi iepriekš, jaunā valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtība stājās spēkā no šā gada 1. aprīļa un sistēmas izvērtējums un uzlabojumi notiks vismaz gadu no tās ieviešanas.

 

Fakti:

 • Aktīvā viela ir zāļu galvenā ārstējošā viela. Palīgvielas veido zāļu formu, krāsu, garšu un citas īpašības.
 • Zālēm ar vienādu aktīvo vielu un tādu pašu iedarbību var būt dažādi ražotāji, nosaukumi, izskats (krāsa, forma vai iepakojums) un var atšķirties to cena.
 • Lai pacientiem būtu jāmaksā mazāk, ārsts kompensējamo zāļu receptē no 1. aprīļa norāda tikai zāļu aktīvās vielas nosaukumu. No zālēm ar vienādu aktīvo vielu un iedarbību valsts maksā par tām (kompensē), kurām ir zemākā cena.
 • Ja būs medicīnisks pamatojums, ārsts kompensējamo zāļu receptē norāda un valsts pacientam kompensē arī dārgākas zāles ar tādu pašu aktīvo vielu un iedarbību.
 • Ārsts un pacients sarunas laikā vienojas par to, vai pacients lietos valsts kompensētās zālēs; šādā gadījumā ārsts izrakstīs kompensējamo zāļu recepti.
 • Ņemiet vērā, ka no 1. aprīļa aptiekā piemaksāt par dārgākām valsts kompensējamajām zālēm vairs nevar.
 • Zāļu aktīvās vielas jeb starptautiskais nepatentētais nosaukums ir norādīts uz zāļu  iepakojuma maziem burtiem un nereti slīprakstā, un tas ir arī lasāms visu zāļu lietošanas instrukcijās. Šis nosaukums uz iepakojuma atrodas līdzās lielajiem burtiem uzrakstītajam konkrēta ražotāja ieviestajam zāļu nosaukumam.
 • Iedzīvotājiem noderīgi informatīvie materiāli par jauno kārtību kampaņas “ZINI un NEPĀRMAKSĀ” ietvaros ir publicēti tīmekļvietnē esparveselibu.lv – šeit.

 

Preses relīze ir tapusi Eiropas Sociālā fonda projekta "Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi" (identifikācijas numurs 9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.

Lasīt vairāk...

Fotokonkurss

18.09.2020

Baltu vienības diena

22.09.2020

Rudens sezonas balle

25.09.2020

Turpinās esošo un topošo kopienu līderu mācības un darbs pie iniciatīvām Latgalē

17.09.2020

 

2020. gada septembra nogalē biedrība “Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs” (DNVOAC) sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā uzsāks otro tiešsaistes mācību norisi esošajiem un topošajiem kopienu līderiem Latgales reģionā, pēc tam sniedzot iespēju piedalīties iniciatīvu konkursā un saņemt finansējumu savu ideju īstenošanai.

 

Tiešsaistes mācības norisināsies 2020. gada 28.–29. septembrī un 1.–2. oktobrī katru dienu no plkst. 14:00 līdz 16:00. Tās palīdzēs dalībniekiem saskatīt dažādību kā būtisku resursu un vērtību kopienas attīstībai un atpazīt esošos izaicinājumus kopienā, kā arī rast tiem ilgtspējīgus risinājumus. Pieteikšanās tām ir līdz 2020. gada 21. septembrim, aizpildot pieteikuma formu šeit: http://bit.ly/DarbigasKopienasLatgale Apstiprinātajiem dalībniekiem tiks nosūtīta informācija, kā pieslēgties mācībām tiešsaistē un pirms tām notiks sagatavošanās nodarbība par tiešsaistes rīku lietošanu, tādēļ nav nepieciešamas iepriekšējas zināšanas vai pieredze tiešsaistes apmācībās.

Kā atzīst Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerības “Kaimiņi” koordinatore Inga Krekele, kura bija pirmo tiešsaistes mācību dalībniece: “Tiešsaistes mācības bija iedvesmas avots un lika atcerēties par to, cik svarīga ir sadarbība. Tā bija iespēja divas stundas dienā būt aizrautīgu un ieinteresētu cilvēku sabiedrībā, tādējādi arī atrodot sadarbības partnerus citām aktivitātēm, īstenojamām kaut vai tikai tiešsaistē. Tas vēlreiz lika arī saprast, ka kopā ir spēks, un tā mēs varam daudz paveikt.”

 

2020. gada 16. oktobrī Rēzeknē tiks organizēts Kopienu forums, kurā tiksies abu tiešsaistes mācību ciklu dalībnieki, apstiprināto projektu īstenotāji un citi interesenti. Tiem Latgales vēstniecībā GORS notiekošajā pasākumā būs iespējā dalīties savā pieredzē un kopīgi strādāt pie idejām jaunām iniciatīvām, kas mudinātu uz starpkopienu sadarbību, sadarbības veicināšanu ar dažādām iedzīvotāju grupām kopīga mērķa labā, kā arī radītu risinājumus COVID-19 radītajām problēmām. Pēc foruma, līdz pat oktobra beigām tiešsaistes mācību dalībniekiem būs iespēja strādāt pie savu projektu pieteikumiem izstrādes kopienu iniciatīvu konkursam. To iniciatīvas varēs īstenot no šī gada novembra vidus.

 

Tiešsaistes mācībās, kas norisinājās 2020. gada jūlijā, 69 dalībnieki saņēma Dienvidlatgales NVO atbalsta centra un British Council pārstāvniecības Latvijā apliecinājumus par veiksmīgu dalību tajās. Pirmajā ierobežotas atlases kopienu iniciatīvu konkursā tika iesniegti 26 NVO projektu pieteikumi no Latgales reģiona 10 pašvaldību teritorijām, savām iniciatīvām prasot vairāk nekā 67 tūkstošus eiro. Konkursā tika apstiprināti 6 pieteikumi, to realizācijai piešķirot 14 400,08 eiro. Finansējuma ieguvēji bija biedrība “Galēnu kultūrvēstures biedrība” (Riebiņu novads), Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi”, biedrība “Solis izaugsmē” (Daugavpils pilsēta), biedrība “Nīdermuižas draudze” (Preiļu novads), Rēzeknes reģiona lauku sieviešu biedrība “Sidrabrasa” un Multikultūras integrācijas centrs “Varavīksnes laiva” no Krāslavas novada.

 

Dienvidlatgales NVO atbalsta centra īstenotais projekts “Darbīgās kopienas Latgalē 2020-2021” tapis sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā “People to People Cultural Engagement” programmas ietvaros.

 

Vairāk par British Council darbību Latvijā meklē www.britishcouncil.lv

 

Uzzini vairāk par DNVOAC aktivitātēm šeit: www.facebook.com/DNVOAC

 

Informācijai:

Projekta vadītājs Oskars Zuģickis

oskars@nvoc.lv

Lasīt vairāk...

Nakts orientēšanās turnīrs

24.09.2020

Apstiprināts veselības un sporta nedēļas organizēšanas projekts

15.09.2020

 

Riebiņu novada dome šī gada augustā saņēma apstiprinājumu projekta “Veselības un sporta nedēļas organizēšana Riebiņu novadā” īstenošanai. Projekta konkursu organizēja biedrība “Latvijas Sporta federācijas padome” kā Eiropas Sporta nedēļas Latvijā nacionālais koordinators.

 

Projekta mērķis ir iesaistīt iedzīvotājus veselīgās un fiziskās aktivitātēs, tādējādi uzlabojot zināšanas par veselīgu un fiziski aktīvu dzīvesveidu, popularizējot sportiskas aktivitātes un sportošanas veidus, tādejādi mazinot mazkustīgu dzīvesveidu. Piešķirts finansējums EUR 995,00 apmērā pasākumu organizēšanai un norisei, kas tiek līdzfinansēts no Eiropas Savienības  Erasmus+ projekta “Eiropas sporta nedēļa” un valsts budžeta līdzekļiem. Projektā paredzēto aktivitāšu organizēšana tiek rīkota projekta “Eiropas Sporta nedēļa 2020” ietvaros.

 

Riebiņu novadā laika posmā no 23. septembra līdz 30. septembrim tiks organizēta Veselības un sporta nedēļa. Tās ietvaros tiks organizētas fizisko aktivitāšu dienas katrā Riebiņu novada izglītības iestādē, kā arī citas publiskas aktivitātes:

24. septembrī plkst. 20.00 “Nakts orientēšanās ikvienam” pie MJIC “Pakāpieni” Riebiņos.

 

25. septembrī Rušonas pamatskolas sporta laukumā plkst. 17.30 tiks organizēta aktivitāte senioriem – “Nūjošanas koptreniņš senioriem”.

 

25. septembrī plkst. 16.00 “Futbola turnīrs novada jaunatnei” Galēnu pamatskolas sporta laukumā.

 

26. septembrī plkst. 10.30 izglītojoša lekcija “Veselīga dzīvesveida stūrakmeņi” Kastīres bibliotēkā.

 

27. septembrī plkst. 11.00 Ģimeņu diena un kross pa Riebiņu ielām ar Anitu Kažemāku Siliņu, pulcēšanās pie Riebiņu novada domes.

 

29. septembrī plkst. 16.00 “Veloorientēšanās ar šaušanu mērķī Riebiņu pagastā” Riebiņos.

 

Uz visām aktivitātēm tiek aicināts ikviens iedzīvotājs! Pasākumi tiek organizēti, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus Covid – 19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

 

Projekta koordinatore

Mārīte Pokšāne

Lasīt vairāk...

BIOR: aicinām suņu īpašniekus un turētājus piedalīties Eiropas nozīmes pētījumā

17.09.2020

 

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” vadošie zinātnieki veic Eiropas nozīmes pētījumu par cilvēkiem bīstamas slimības ehinokokozes ierosinātāju (Echinococcus spp.).

 

Pētījumā aicināti piedalīties suņu turētāji, kā arī mednieki, kuru suņi piedalās medībās. Īpaši aicināti pētījumam atsaukties suņu turētāji, veterinārārsti un dzīvnieku patversmes no Latgales.

 

Suņi, lapsas un jenotsuņi ir tie, kuri pārnēsā šos cilvēkam bīstamās slimības ierosnātājus - ehinokokus. Visbiežāk cilvēki ar ehinokokiem var nejauši invadēties, apēdot parazītu oliņas, kas bijušas uz ogām dārzā vai mežā. Tāpat cilvēki var invadēties pēc suņu glaudīšanas, vai neievērojot personīgo higiēnu un regulāri nemazgājot rokas.

 

Cilvēkā ehinokoki veido audzējiem līdzīgas cistas tādos iekšējos orgānos kā, aknās, plaušās. Ehinokoki cilvēkos var attīstīties līdz pat desmit gadiem, neierosinot cilvēkam klīnisku saslimšanu. Ehinokokoze ir nopietna slimība, kas cilvēkam nav ārstējama, ja diagnoze uzstādīta novēloti.

 

Pētījuma mērķis ir izpētīt ehinokoku epidemioloģisko situāciju Latvijā suņos, kā cilvēkam ikdienā vistuvākajam potenciālam invāzijas avotam.

 

Pētījumā tiks ievākti suņu fekāliju paraugi klasiskiem parazitoloģijas un molekulārās epidemioloģijas pētījumiem, īpašu uzmanību pievēršot ehinokoku sastopamībai. Minētie izmeklējumi tiks veikti bez maksas. Pētījums ir anonīms un iegūtie rezultāti tiks izmantoti tikai zinātniskos nolūkos.

 

Piedalīties pētījumā var tie suņi, kuriem pēdējo 3-6 mēnešu laikā nav veikta attārpošana. Suņa saimniekam jāievāc svaigs suņa fekāliju paraugs polietilēna maisiņā, jāaizpilda valsts zinātniskā institūta BIOR mājas lapā atrodamā anketa par suņa paradumiem, un jānogādā paraugs uz tuvāko BIOR paraugu pieņemšanas kabinetu. Par izmeklējumu rezultātiem, suņu īpašnieki tiks informēti individuāli.

 

Latvija ir viena no Eiropas valstīm, kas veic šādu pētījumu. Pētījums tiek veikts arī Francijā, Polijā, Dānijā, Norvēģijā, Igaunijā, Itālijā un Zviedrijā. Pētījuma mērķis ir iegūt vienotas zināšanas Eiropas mērogā un noskaidrot reģionālās atšķirības.

 

 

Pētījums tiek īstenots “Viena Veselība” Eiropas Apvienotās programmas projekta “Multi-disciplinārs pētījums par Echinococcus multilocularis un Echinococcus granulosus s.l. Eiropā: pārtikas ķēdē izmantoto diagnostikas metožu pilnveidošana un saskaņošana (MEmE)” ietvaros. Un “Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts” projekta ietvaros (vienošanās Nr.1.1.1.2/16/I/001) Institūta “BIOR’’ pētniecības pieteikuma „„One Health” multidisciplināra pieeja atlasītu parazītisko zoonožu epidemioloģijai un profilaksei (OMEPPAZ)” (Nr.1.1.1.2/VIAA/1/16/204) projekta ietvaros.

 

Informāciju sagatavoja:
Ilze Dimante
Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior”
Sabiedrisko attiecību vadītāja
 

Lasīt vairāk...

25. septembrī notiks biznesa forums “Digitalizācija: mūsdienīgas uzņēmējdarbības priekšnoteikums”

25.09.2020

 

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK)  un Rēzeknes pilsētas pašvaldība aicina uzņēmējus un visus interesentus apmeklēt Iespēju festivālu “Uzņēmēju dienas Latgalē 2020”, kura ietvaros 25. septembrī norisināsies jau tradicionālais biznesa forums “Digitalizācija: mūsdienīgas uzņēmējdarbības priekšnoteikums”.

 

Ņemot vērā valstī noteiktos publiskās pulcēšanās ierobežojums, klātienē festivālu varēs apmeklēt ierobežots skaits cilvēku, tāpēc tiks  nodrošināta iespēja visiem interesentiem sekot līdzi foruma norisei un pārējām festivāla aktivitātēm attālināti, vērojot tiešraidi portālā TVNET un vietnē www.uznemejudienas.lv.

 

Festivāla  svinīgā atklāšana paredzēta 25. septembrī plkst. 11:00, kurā piedalīsies Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs, LTRK prezidents Aigars Rostovskis, Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Kaspars Rožkalns un Latgales Plānošanas reģiona pārstāvji.

 

Festivāla pirmās dienas programma tiks veidota divos satura blokos: “Digitalizācija: mūsdienīgas biznesa vides priekšnoteikums” un pieredzes stāstu sērija “No idejas līdz veiksmīgai realizācijai”, lai klātesošajiem dotu gan noderīgus padomus, gan arī iedvesmotu turpmākajiem darbiem. Pēc festivāla svinīgās atklāšanas sāksies foruma sadaļa, kura veidota kā diskusiju cikls sadarbībā ar tehnoloģiju uzņēmumu Tet, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju un CV-Online Latvia. Tā sesijas veidotas tā, lai būtu maksimāli noderīgas uzņēmējiem, jo aptver daudz aktuālu tēmu, tostarp tehnoloģijas, IT, kā arī izmaiņas profesiju jomā. Tet Datu Centru pakalpojumu un risinājumu nodaļas vadītājs Māris Sperga pastāstīs, kā izmantojot modernās tehnoloģijas, strādāt ne tikai ātrāk un efektīvāk, bet arī celt uzņēmuma konkurētspēju un rentabilitāti. Savukārt CV-Online Latvia Personāla atlases nodaļas vadītājs Kaspars Kotāns savā prezentācijā “Darba tirgus vakar, šodien un rīt” sniegs ieskatu, kādas būtiskākās izmaiņas darba tirgū norisinājušās pēdējo 20 gadu laikā un kādas ir nākotnes tendences un prognozes personāla vadībā. Pēc tam visi klātesošie varēs iepazīties ar RTA vadošā pētnieka Dr.sc.ing. Ļubomira Lazova veikto pētījumu, kā uzņēmējdarbībā veiksmīgi izmantot inovatīvas lāzertehnoloģijas un piedalīties ekspertu diskusijā par to, kā tehnoloģijas uzņēmējdarbībā var palīdzēt, veicinot produktivitāti un to, kādēļ tās vispār ir nepieciešamas.

 

Pirmā diena noslēgsies ar pieredzes stāstu sesiju, kurā dzirdēsim četrus Rēzeknes uzņēmējdarbības stāstus no viesu nama Svilpaunieki saimniekiem Mārtiņa un Elīnas Kiščenko, Rēzeknes jauniešu iemīļotākās vasaras kafejnīcas Fresh Terase īpašnieka Igora Nikitina, Latgales vēstniecības GORS koncertzāles vadītājas un idejas autores Diānas Zirniņas un jaunatklātā Olimpiskā centra Rēzekne / OCR viesnīca Restart pārstāvju Antras Loces un  Baibas Širinas izpildījumā.

 

Aicinām iepazīties ar pilnu dienas programmu un dalībai reģistrēties laikus, izmantojot tiešsaistes rīku: https://www.mitto.me/biznesa-forums-latgale/programma.

 

Plašāka informācija par Iespēju festivālu “Uzņēmēju dienas Latgalē 2020”, tā programmu un dalībniekiem: www.uznemejudienas.lv.   

Lasīt vairāk...

Rudens kross ar Anitu Kažemāku Siliņu

27.09.2020

Nodarbību programma iedzīvotājiem vecuma grupā virs 54 gadiem

10.09.2020

 

Veselības centrs Vivendi pēc VM pasūtījuma un ar ESF finansējumu, organizē 5 nodarbību programmu iedzīvotājiem vecuma grupā  virs 54 gadiem. "Mani resursi spēkam, labklājībai, veselībai. Programmas mērķis - veicināt iedzīvotājiem, kas vecāki par 54 gadiem prasmes, zināšanas un iemaņas psihiskās veselības saglabāšanā un uzlabošanā. Nodarbības notiek reizi nedēļā, 120 minūtes + 10 min tējas  pauze. 

Nodarbību tēmas:
1) psihiskās īpatnības pusmūža vecumā.
2) paņēmieni sociālas dzīves izmaiņu mazināšanai;(dzīvesbiedra vai darba zaudēšana u.t.t.)
3) depresija un trauksme, pašnāvību profilakse, atkarības un to profilakse, miega traucējumi;
4) motivācija aktīvai ikdienai (hobiji, komunikācija, socializācija);
5) pirmā palīdzība līdzcilvēkam emocionālās krīzes gadījumā (kur meklēt palīdzību, ģimenes ārstu u.c speciālistu loma).


Vairāk info, sazinoties ar projektu koordinatori Maiju Baķi, tālr.: 29276990, e-pasts: maija.bake@vivendicentrs.lv

Lasīt vairāk...

Aicina Latgales jauniešus piedalīties izglītojoši radošā pasākumu ciklā “Ar Eiropys tvierīņi Latgolā”

10.09.2020

 

Lai veicinātu jauniešu radošo domāšanu, ideju ģenerēšanas spēju, pilnveidotu prezentācijas un komunikācijas prasmes, kritisko domāšanu, kā arī veicinātu jauniešu līdzdalību sabiedrībai svarīgu jautājumu risināšanā, biedrība “Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs” (DNVOAC) sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, Latgales plānošanas reģionu (LPR), Daugavpils Vienības pamatskolu, Kultūras ministriju, reģiona pašvaldībām un vairākām jauniešu NVO 2020. gada rudenī rīko pasākumu ciklu “Ar Eiropys tvierīņi Latgolā” (“Ar Eiropas tvērienu Latgalē”). Kopumā Latgales reģionā notiks pieci pasākumi: Daugavpilī – Mūsdienu komunikācija un informācija, dezinformācijas posts un digitālo prasmju nozīme; Rēzeknē – Jauniešu līdzdalība un starptautiskā sadarbība, Balvos – Vide un Eiropas zaļais kurss; Ludzā – Jauniešu nodarbinātība un uzņēmējdarbība; un Krāslavā – Eiropas Savienības nākotne.

 

 

Katrā no pasākumiem kopumā varēs piedalīties līdz 80 jauniešiem no Latgales reģiona. Vispārizglītojošo skolu 10.–12. klašu skolēni un profesionālo izglītības iestāžu 1.-4. kursu audzēkņi veidos komandas četru cilvēku sastāvā. Pasākumos jaunieši kopā ar viedokļu līderiem un ekspertiem piedalīsies diskusijā par sabiedrībā aktuālām tēmām, iegūs jaunas zināšanas un pilnveidos prasmes, kā arī komandas izstrādās un prezentēs savas idejas dzīvē īstenojamām aktivitātēm. Ik reizi žūrija izvēlēsies labāko ideju, kuras realizēšanai tiks piešķirts finansējums 1000 eiro apmērā.

 

Pasākumu cikls tiks atklāts Daugavpilī 16. septembrī ar tēmu “Mūsdienu komunikācija un informācija, dezinformācijas posts un digitālo prasmju nozīme”, kas aptvers diskusijas gan par medijpratību, gan kritisko domāšanu, gan digitālo prasmju pielietošanu drošas komunikācijas īstenošanai mediju telpā un interneta vidē. Pasākuma norises vieta – Vienības nams, Rīgas iela 22A. Pieteikties dalībai pasākumā var aizpildot elektronisko pieteikuma anketu pieteikuma anketu (https://areiropystverini.typeform.com/to/l8joK6RR ) līdz 11. septembrim.

 

Dienvidlatgales NVO atbalsta centra koordinators Oskars Zuģickis

Tālrunis uzziņām: 26565858, e-pasts: oskars@nvoc.lv

Lasīt vairāk...

SPKC uzsāk kampaņu par pareizu roku mazgāšanu vecākiem un bērniem

10.09.2020

 

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sadarbībā ar Veselības ministriju uzsāka sabiedrības informēšanas kampaņu “Mazgā rokas tīras, lai no mikrobiem tās brīvas” Kampaņas mērķis ir aicināt pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērnu vecākus pievērst lielāku uzmanību savai un bērnu roku higiēnai, veidojot un nostiprinot bērniem pareizus roku mazgāšanas paradumus un veselīgu attieksmi pret roku higiēnu. Lai roku mazgāšanu bērniem padarītu saistošāku, kampaņas ietvaros ir sagatavota arī pareizai roku mazgāšanai veltīta dziesma – “Ziepiņa roku mazgāšanas dziesmiņa”, kurai mūziku sacerējis producents Kaspars Ansons, bet to iedziedājis Intars Busulis.

 

“Pareiza roku mazgāšana ir viens no efektīvākajiem un vienkāršākajiem infekcijas slimību profilakses pasākumiem, ko ikdienā ieteicams veikt ikvienam, bet īpaši tas attiecas uz bērniem. Statistikas dati liecina, ka 2019. gadā no 62 reģistrētājiem grupveida akūto zarnu infekciju saslimšanas gadījumiem 37 (60,1%) gadījumi tika reģistrēti izglītības iestādēs, kurās inficēšanās ar akūtām zarnu infekcijām notikusi kontakta ceļā. Tāpat jāuzsver, ka ar vīrusu etioloģijas zarnu infekcijām pārsvarā slimo bērni vecumā no 1 līdz 6 gadiem: 2019. gadā no reģistrētājiem 3445 saslimšanas gadījumiem 1792 (52%) gadījumi tika reģistrēti tieši bērnu vidū,” stāsta SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas epidemioloģe Rita Korotinska.

 

SKDS veiktās pirmsskolas un sākumskolas bērnu vecāku aptaujas rezultāti liecina, ka tikai 11,9% vecāku rokas mazgā 20 sekundes vai ilgāk, kas ir ieteicamais roku mazgāšanas ilgums, kamēr vairāk nekā 80% aptaujāto vecāku roku mazgāšanai parasti velta ievērojami mazāku laiku. Pēc tualetes apmeklēšanas mājās rokas vienmēr nomazgā 64,8% vecāku. Tāpat satraucoši ir tas, ka pirms ēšanas sabiedriskās vietās rokas vienmēr nomazgā tikai 44,1%, kamēr mājās to vienmēr izdara vēl mazāk – 30,2% aptaujāto vecāku. Pēc saskares ar dzīvniekiem rokas vienmēr nomazgā 29,2%, bet pēc deguna šņaukšanas, klepošanas vai šķaudīšanas to izdara tikai 16,5%.

 

“Biežākās roku mazgāšanas kļūdas ir saistītas ar pareizas roku mazgāšanas tehnikas un ieteicamā roku mazgāšanas ilguma neievērošanu, ko skaidri parāda arī vecāku aptaujas rezultāti. Tāpat ļoti bieži rokas tiek mazgātas tikai ar ūdeni, bet bez ziepēm, kā arī pēc roku mazgāšanas, īpaši sabiedriskās vietās, ūdens krāns tiek aizgriezts ar roku. Ir ļoti svarīgi, ka ūdens krānu aizgriežam ar papīra salvetes palīdzību vai elkoni, jo arī uz ūdens krāna var atrasties infekciju slimību izraisītāji,” skaidro R. Korotinska.

 

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) virsārste, infektoloģe Gunta Laizāne norāda, ka tāpat kā citas bērnībā apgūtās prasmes, arī pareizas roku mazgāšanas kultūru ir svarīgi apgūt jau agrā bērnībā, jo tieši bērnībā no vecākiem apgūtie veselības paradumi saglabājas  visas dzīves garumā. “Līdz gada vecumam bērns vēl ir pārāk mazs, lai rokas nomazgātu saviem spēkiem, tāpēc tas jādara vecākiem. Sasniedzot apmēram gada vecumu, bērnam jau var sākt rādīt un mācīt roku mazgāšanu. Divu līdz trīs gadu vecumā bērns jau sāk atdarināt vecāku darbības. Savukārt sasniedzot četru gadu vecumu, bērni jau ir attīstījuši patstāvīgas roku mazgāšanas prasmes, tomēr viņiem regulāri jāatgādina par situācijām, kad nepieciešama roku mazgāšana, lai tādā veidā roku mazgāšana kļūtu par noturīgu ieradumu,” uzsver G. Laizāne.

 

SKDS aptaujas rezultāti parāda, ka tikai 56,4% vecāku regulāri skaidro pareizas roku mazgāšanas nozīmi (veselības riskus un higiēnu), kamēr pareizu roku mazgāšanas tehniku bērniem regulāri māca vēl mazāk – to dara 34,7% aptaujāto vecāku. Biežākie šķēršļi, ar kuriem vecāki sastopas, mācot bērniem pareizus roku mazgāšanas paradumus, ir, ka bērniem neveidojas noturīgi ieradumi un ir nepieciešami ļoti bieži atgādinājumi (43,8%), bērni atsakās mazgāt rokas un izrāda slinkumu (19,4%), kā arī ir grūtības bērniem radīt interesi par roku mazgāšanu.

 

Vecāku organizācijas “Mammām un tētiem” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa skaidro, ka ir vairāki zelta likumi, kas var noderēt, veidojot bērnam pareizus roku mazgāšanas paradumus. Ieteikumi vecākiem būtu – vispirms bērna vecumam saprotamā valodā izskaidrot, kāpēc ir svarīgi mazgāt rokas. Lai bērnam nav sajūta, ka tas tiek darīts mammas vai tēta dēļ. Tāpat jābūt pacietīgiem, atgādinot par vajadzību atkal nomazgāt rokas, kā arī pašiem jāmazgā rokas pareizi un jāmāca to darīt bērnam,” teic I. Akmentiņa-Smildziņa. Viņa norāda, ka jāparūpējas arī par vidi, kurā notiek roku mazgāšana – lai bērnam ir ērta un droša piekļuve izlietnei un roku mazgāšanas piederumiem. “Tāpat ir būtiski bērnam par roku mazgāšanu atgādināt ar pozitīvu, rotaļīgu noskaņu,” rezumē I. Akmentiņa-Smildziņa. 

 

Kampaņas “Mazgā rokas tīras, lai no mikrobiem tās brīvas” materiāli, kā arī Ziepiņa roku mazgāšanas dziesmiņa pieejama www.ziepiņš.lv .

 

Papildu informācija:

Ilze Arāja

Slimību profilakses un kontroles centra Komunikācijas nodaļas vadītāja,

tālr. 67387667; 29487552; prese@spkc.gov.lv

Lasīt vairāk...

Uzsāk satiksmes drošības kampaņu pret pārgalvīgu apdzīšanu “Neredzi ceļu? Neapdzen!”

10.09.2020

Otrdien, 8.septembrī VAS Latvijas Valsts ceļi (LVC) uzsāka informatīvo satiksmes drošības kampaņu pret pārgalvīgu apdzīšanu Neredzi ceļu? Neapdzen!.

 

Gan iepriekšējo gadu pieredze, gan šis gads pierāda, ka pārgalvīgu manevru veikšana uz ceļa joprojām ir viens no galvenajiem smago ceļu satiksmes negadījumu (CSNg) iemesliem, it īpaši tas attiecas uz apdzīšanu. Drošas braukšanas eksperti atzīst, ka apdzīšana ir viens no bīstamākajiem manevriem. Tās laikā automašīna, kuras vadītājs veic manevru, atrodas pretējā braukšanas joslā, tāpēc pastāv liels frontālās sadursmes risks. Un frontālās sadursmes ir CSNg ar smagām un bieži vien letālām sekām.

 

Līdz šī gada 5. septembrim  uz valsts ceļiem ceļu satiksmes negadījumos ir gājuši bojā 58 cilvēki, no tiem 17 cilvēki ir gājuši bojā sadursmēs, 14 - uzbraukšanā gājējiem, 8 - apgāšanās, 8 - uzbraukšanā šķērslim, 7 - uzbraukšanā velosipēdistiem, 4 gadījumos iemesli ir bijuši citi. No 17 bojāgājušajiem sadursmēs, 11 gadījumos iemesls ir bijis iebraukšana pretēja braukšanas joslā, 6 - ceļazīmes neievērošana. Kopumā šogad uz valsts ceļiem notikuši 413 CSNg ar cietušiem. Visvairāk CSNg notiek Pierīgā (Tallinas šoseja (A1) līdz Saulkrastiem, Vidzemes šoseja (A2) posms aiz Siguldas, Bauskas šoseja (A7) no Rīgas līdz apvedceļam un posms no Iecavas līdz Bauskai, Rīgas apvedceļš (A4, A5)). 

 

“Statistikas dati arī ir pamatā gan pārmaiņām, kuras tiek veiktas uz valsts autoceļiem, gan arī satiksmes drošības kampaņas tēmas izvēlei.  Neapdomīga apdzīšana, kā arī kreisā pagrieziena veikšana izraisa frontālās sadursmes, kas ir smagākie CSNg. LVC katru gadu likvidē vairākus kreisos pagriezienus uz valsts galvenajiem autoceļiem ar vislielāko satiksmes intensitāti. Droša manevru veikšana ir katra autovadītāja atbildība, rūpējoties par savu un arī par apkārtējo cilvēku drošību. Tam mēs aicinām pievērst uzmanību šī gada drošas braukšanas kampaņā,” stāsta LVC Satiksmes organizācijas pārvaldes direktors Māris Zaļaiskalns.

 

“Iemesli CSNg joprojām saglabājas nemainīgi. Ik gadu vairāk nekā 30% no CSNg ir sadursmes, kas rodas, nepārdomāti veicot apdzīšanu un arī citus pārgalvīgus manevrus. Šī kampaņa un arī satiksmes organizācijas izmaiņas ir ļoti vajadzīgas, jo uz ceļiem ir steidzīgie autovadītāji, kuri nepārliecinās vai veikt manevru ir droši,” kampaņas atklāšanas pasākumā norādīja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

 

Uzsākot kampaņu, LVC speciālisti un projektētāji arī iepazīstināja ar plānotajām satiksmes organizācijas izmaiņām Tallinas šosejas (A1) posmā pie Baltezera un Ādažiem. Šajā posmā regulāri notiek CSNg, tai skaitā ar bojāgājušajiem. Tajā ir 6 melnie punkti, periodā no 2017. līdz 2019. gada CSNg tur gājuši bojā pieci cilvēki, četri no tiem frontālajās sadursmēs. Lai uzlabotu satiksmes drošību un mazinātu CSNg skaitu, šajā Tallinas šosejas posmā tiks veiktas satiksmes organizācijas izmaiņas, liedzot apdzīšanas manevru, kā arī likvidējot vairākus kreisos pagriezienus.

 

Kampaņas laikā autovadītājiem tiks atgādināts par nepieciešamību pārliecināties par drošību pirms veikt apdzīšanu, kā arī aicinās neveikt manevrus, ja nav pārredzams ceļš aiz apdzenamā transportlīdzekļa.

 

Kampaņa Neredzi ceļu? Neapdzen! tiek rīkota sadarbībā ar Valsts policiju un finansēta no Ceļu satiksmes drošības fonda līdzekļiem atbilstoši Ceļu satiksmes drošības padomes lēmumam, piešķirot šim mērķim 40 tūkstošus eiro.

 

Informāciju sagatavoja VAS Latvijas Valsts ceļi Komunikācijas daļa 

Lasīt vairāk...

Īstenots projekts “Informācijas stendu izgatavošana un uzstādīšana Vidsmuižas Svētā Gara Romas katoļu baznīcas žoga nišās”

09.09.2020

 

Vidsmuižas Svētā Gara Romas katoļu draudzes aktīvistu grupa prāvesta Aivara Kursīša vadībā īstenojusi mazo grantu projektu “Informācijas stendu izgatavošana un uzstādīšana Vidsmuižas Svētā Gara Romas katoļu baznīcas žoga nišās”. Projekta finansētājs ir Riebiņu novada pašvaldība, izmaksas – EUR 408,25.

 

 

Projekta mērķi un uzdevumi ir īstenoti, baznīcas žoga nišās uzstādīti mūsdienīgi, ērti lietojami, pievilcīgi, kvalitatīvi informācijas stendi, kuri iepazīstina ar dievnama vēsturi, aktualitātēm un citu noderīgu informāciju. Tie organiski iekļaujas baznīcas žoga nišās. Stendi sniedz praktisku informāciju un reizē ir arī kā dekoratīvs elements un izziņas avots. Informācija ir noderīga gan draudzei, gan tūristiem, gan svētceļniekiem, ciemiņiem un citiem baznīcas vai Galēnu ciemata apmeklētājiem – lieliem un maziem, jauniem un veciem.

 

 

Dievnams gaišajā dienas laikā katru dienu ir atvērts apmeklētājiem, ikviens var netraucēti nodoties lūgšanām sev pieņemamā laikā vai klusībā izbaudīt Dieva klātbūtni. Ik gadu Vidsmuižas baznīcu apmeklē ap 300 tūristu, 100 svētceļnieku no tuvākiem un tālākiem novadiem. Dievnamā notiek Latvijā slavenu ērģelnieku un koru koncerti, kāzas, kristības, bēres. Katru dienu notiek svētās Mises. Darbdienās tās apmeklē vidēji 10, svētdienās ap 40 – 60, svētku dienās ap 350 dievlūdzēju. Mūsdienās informācija ir ļoti svarīga, tāpēc ikviena no šīm mērķgrupām var izmantot sev vajadzīgo, noderīgo un interesējošo, īpaši tie vecie cilvēki, kuri nelieto internetu. Informācija ļauj pilnvērtīgi izmantot baznīcas sniegtos pakalpojumus un iespējas.

 

Marta Binduka

Lasīt vairāk...
Visi jaunumi